regulamin RADY RODZICÓW
REGULAMIN SZKOLNEJ RADY RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 158 W KRAKOWIE IM. PROF. JULIANA ALEKSANDROWICZA
I. Część ogólna
§ 1. W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 w Krakowie (dalej SP 158) działa Szkolna Rada Rodziców (dalej SRR) reprezentująca ogół rodziców uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej oraz do klas byłego Gimnazjum nr 25 prowadzonych na mocy ustawy przez SP 158. Podstawę prawną działalności rady rodziców przy SP 158 stanowi art. 83 i art. 84ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 nr 83, poz. 59) (dalej ustawa).
§ 2. Niniejszy regulamin obowiązuje z dniem uchwalenia.
§ 3. SRR reprezentuje ogół rodziców szkoły, podejmując działania zmierzające do doskonalenia statutowej działalności szkoły, poprzez zgłaszanie wniosków i opinii do dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, Prezydenta Miasta Krakowa jako organu prowadzącego szkołę oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty jako organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły.
§ 4. W celu wspierania działalności statutowej szkoły, SRR gromadzi fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania zgromadzonych funduszy określa niniejszy regulamin.
II. Cel i zadania rady rodziców
§ 5. Do kompetencji SRR (zgodnie z art. 84 ustawy) należy:
1. uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczego-profilaktycznego szkoły obejmującego wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowanego przez nauczycieli.
2. opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia lub wychowania szkoły, opracowanego przez dyrektora szkoły na polecenie organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
3. opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły.
§ 6. Zadaniami jakie podejmuje SRR jest w szczególności:
1. zapewnienie rodzicom, we współdziałaniu z innymi organami szkoły, rzeczywistego wpływu na działalność szkoły,
2. zapewnienie rodzicom uzyskanie, w każdym czasie, rzetelnej informacji i/lub porad na temat:
a) zamierzeń dydaktyczno – wychowawczych realizowanych w szkole i w klasie,
b) zasad wewnątrzszkolnego systemu oceniania,
c) postępach lub trudnościach w nauce dziecka,
d) spraw wychowawczych,
e) dalszego kształcenia dziecka,
3. reprezentowania rodziców wobec organów szkoły w zakresie wyrażania i przekazywania opinii rodziców na temat pracy szkoły,
4. pobudzanie i organizowanie form aktywności rodziców na rzecz wspomagania realizacji celów i zadań szkoły,
4. ustalenia zasad gromadzenia i wydatkowania funduszy,
5. określanie struktur działania ogółu rodziców oraz SRR.
III. Organizacja działania ogółu rodziców oraz SRR
§ 7. Podstawowym ogniwem organizacyjnym ogółu rodziców jest zebranie rodziców w poszczególnych klasach. Na pierwszym zebraniu w danym roku, rodzice wybierają spośród siebie rodziców do tzw. „Trójki klasowej”, powierzając im funkcje przewodniczącego, zastępcy przewodniczącego i skarbnika. Rodzice w klasie mogą wybrać spośród siebie przedstawiciela do SRR, jeżeli tego nie dokonują to przedstawicielem do SRR jest jeden z członków „Trójki klasowej”. Przyjmuje się, że w głosowaniach na jednego ucznia przypada jeden głos rodzica, a w „Trójce klasowej” nie może być dwóch rodziców jednego ucznia.
§ 8. Wybrani przedstawiciele rodziców z poszczególnych klas tworzą SRR.
§ 9. Zebranie SRR stanowi najwyższą władzę i odbywa się przynajmniej raz w roku, na początku danego roku szkolnego. Podczas pierwszego zebrania w roku ustala się i zatwierdza w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów (za wyłączeniem punktów 4 i 5 niniejszego paragrafu, gdzie wybory odbywają się w sposób tajny):
1. zmiany regulaminu SRR przy SP 158,
2. preliminarza wydatków na bieżący rok szkolny,
4. Prezydium rady rodziców, które w okresie roku będzie realizować preliminarz oraz podejmować bieżące działania,
5. Komisję Rewizyjną jako organ kontrolny rady rodziców,
6. w miarę potrzeb, inne grupy rodziców do realizacji określonych zadań, celów i zakresu działań podejmowanych przez Prezydium rady w imieniu rodziców,
§ 9. Prezydium Rady Rodziców składa się 5 – 7 członków i wybiera spośród siebie: przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika. Prezydium dokonuje swego ukonstytuowania na swym pierwszym posiedzeniu.
§ 10. Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób. Co najmniej jeden członek Komisji Rewizyjnej powinien być dobrze zorientowany w przepisach prawa finansowego i rachunkowości. Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają spośród siebie przewodniczącego i zastępcę na pierwszym swoim posiedzeniu.
§ 11. Prezydium rady rodziców może tworzyć stałe lub doraźne komisje spośród swoich członków, członków rady rodziców i spośród innych rodziców.
§ 12. Kadencja rady rodziców i jej organów trwa 1 rok począwszy od dnia wyboru Przekazanie wszystkich ustaleń, dokumentów oraz dostępu do konta rady rodziców nowemu Prezydium powinno nastąpić najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyborów.
§ 13. W przypadku kiedy dziecko członka SRR lub organu Rady Rodziców przestaje być uczniem szkoły mandat rodzica wygasa automatycznie. Mandat może wygasnąć również z innej ważnej przyczyny. Wygaśnięcie mandatu powinno zostać zaprotokołowane na najbliższym spotkaniu organu z podaniem powodu wygaśnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się dołączenie do organu nowego członka na podstawie uchwały podjętej przez ten organ przy czym nie więcej jak 2 członków Prezydium rady rodziców i nie więcej jak 1 członka Komisji Rewizyjnej.
III. Tryb podejmowania uchwał przez radę rodziców i jej organy wewnętrzne
§ 14. Uchwały podejmuje się zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy regulaminowego składu danego organu.
§ 15. Listy uczestników posiedzenia danego organu oraz quorum ustala każdorazowo sekretarz organu lub przewodniczący.
§ 16. Uchwały są protokołowane w księdze protokołów rady rodziców. „Trójki klasowe” decydują samodzielnie, czy będą protokołować swoje uchwały. Za prawidłowe i rzetelne prowadzenie książki protokołów odpowiada sekretarz Prezydium.
IV. Wybory do organów rady rodziców
§ 17. Wybory do „Trójek Klasowych”, przedstawiciela do SRR, Prezydium SRR, Komisji Rewizyjnej SRR oraz innych powołanych organów SRR odbywają się w głosowaniu tajnym przez wskazanie nazwiska kandydata do danego organu. Wybory do „Trójek Klasowych” i przedstawiciela do SRR oraz członków wszystkich organów SRR mogą odbyć się w jednym głosowaniu.
§ 18. Lista kandydatów do danego organu nie może być mniejsza od minimalnej liczby miejsc dla danego organu. Zgłoszeni kandydaci muszą wyrazić ustnie swoją zgodę na kandydowanie.
§ 19. Wybrani zostają ci kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów, nie mniej niż 50% plus 1 głos uczestników prawomocnego zebrania wyborczego.
§ 20. Przy braku rozstrzygnięcia (brak wymaganej ilości głosów przez liczbę kandydatów tak aby obsadzić minimalną liczbę członków danego organu lub równej ilości uzyskanych głosów nie pozwalających jednoznacznie wyłonić członków danego organu) zarządza się ponowne głosowanie wskazując liczbę członków organu objętych ponownym głosowaniem. W tym przypadku wybrani zostają ci kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów.
§ 21. Nowo wybrane organy mają obowiązek ukonstytuowania się na pierwszym swoim posiedzeniu.
§ 22. Ustala się następujący porządek pierwszego zebrania rady rodziców w danym roku:
A. Część ogólna – przeprowadzana w obecności dyrektora i innych zaproszonych gości:
1. wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania oraz ewentualnych innych organów, takich jak: komisja regulaminowa, komisja uchwał, komisja wniosków, komisja skrutacyjna. Wybory te są jawne,
2. stwierdzenie przez przewodniczącego zebrania quorum zebrania,
3. informacja dyrektora szkoły lub jego przedstawiciela o bieżących sprawach dotyczących organizacji i funkcjonowania szkoły,
4. ewentualne pytania, wnioski do dyrektora szkoły,
5. ewentualne głosowanie przedłożonych wniosków przez pana dyrektora, inne organy szkoły lub zaproszonych gości.
B. Część wewnętrzna – w obecności samych rodziców:
6. sprawozdanie z działalności ustępującego organu w okresie sprawozdawczym,
7. sprawozdanie komisji rewizyjnej,
8. dyskusja,
9. udzielenie, bądź nie udzielenie absolutorium ustępującemu organowi,
10. zatwierdzenie preliminarza na bieżący rok szkolny,
11. wybory nowych organów rady rodziców:
a) potwierdzenie przez przewodniczącego listy obecności i stwierdzenie prawomocności zebrania,
b) przypomnienie zasad wyborczych oraz ustalenie listy kandydatów,
c) głosowanie tajne,
d) ogłoszenie przez przewodniczącego wyników wyborów,
12. uchwalenie wniosków programowo – organizacyjnych zgłoszonych na zebraniu, do działalności rady rodziców w następnej kadencji,
13. wolne wnioski.
V. Ramowy plan pracy rady rodziców i jej organów
§ 23. Zebranie rady rodziców jest zwoływane przez prezydium nie rzadziej niż raz w roku szkolnym, na początku roku szkolnego.
§ 24. Zebranie rady rodziców może być zwoływane przez Przewodniczącego Prezydium SRR, w każdym czasie, na podstawie uchwały Prezydium SRR lub na podstawie pisemnego wniosku złożonego do Prezydium SRR przez:
– co najmniej trzy „Trójki klasowe” działające wspólnie,
– Komisję Rewizyjną,
– dyrektora szkoły,
– radę pedagogiczną.
§ 25. Prezydium SRR obraduje nie rzadziej, niż jeden raz w miesiącu. Na swoje posiedzenie Prezydium może zaprosić rodziców, dyrektora szkoły lub inne osoby.
§ 26. Posiedzenia Prezydium SRR są protokołowane.
§ 27. Posiedzenia kontrolne Komisji Rewizyjnej SRR są obligatoryjne przed pierwszym zebraniem w kolejnym roku szkolnym. Komisja Rewizyjne może zbierać się także z własnej inicjatywy lub na pisemny wniosek:
– Prezydium SRR,
– co najmniej trzech „Trójek klasowych” działających wspólnie,
– dyrektora szkoły,
– rady pedagogicznej,
– dowolnej grupy rodziców uczniów SP 158, liczącej jednak nie mniej niż 10 osób.
Ustalenia i/lub wnioski Komisji Rewizyjnej muszą mieć każdorazowo formę pisemną i są przedstawiane zebraniu rady rodziców, Prezydium SRR oraz osobom, które wnioskowały o zwołanie Komisji Rewizyjnej.
§ 28. Formy i częstotliwość działania innych struktur działających w ramach rady rodziców, jak komisji problemowych czy zespołów roboczych, wynikają z potrzeb realizacji zadań, jakich te zespoły się podjęły.
VI. Zasady gromadzenia i wydatkowania funduszy rady rodziców
§ 29. Zgodnie z ustawą art. 84 ust. 6 i 7, SRR gromadzi fundusze na wspieranie statutowej działalności szkoły z następujących źródeł:
1. z dobrowolnych składek rodziców,
2. z wpłat osób fizycznych, organizacji, fundacji,
3. z dochodowych imprez organizowanych przez SRR,
4. z innych źródeł.
§ 30. Prezydium SRR może w oparciu o przygotowywany preliminarz zasugerować kwotę wpłaty w skali roku (darowizn rodziców), następnie przedstawia ją do zatwierdzenia wraz z preliminarzem na zebraniu rady rodziców.
§ 31. Wydatkowanie środków gromadzonych przez SRR odbywa się na podstawie preliminarza wydatków, przygotowanego przez Prezydium SRR i zatwierdzonego przez zebranie rady rodziców na początku każdego roku szkolnego.
§ 32. Do obsługi księgowo – finansowej i rachunkowej funduszy SRR, prowadzenia księgowości oraz obsługi rachunkowej zgodnie z zatwierdzonym preliminarzem Prezydium SRR może zatrudnić fachową księgową. Skarbnik Prezydium pełni bezpośredni nadzór nad pracą księgowej.
§ 33. W przypadku rezygnacji z zatrudnienia księgowej (o którym mówi § 32.), za całość rozliczenia księgowo-finansowego odpowiada skarbnik Prezydium SRR.
§ 34. Warunki zawieranych w imieniu rady rodziców umów cywilno-prawnych (umów zleceń, umów o dzieło, itp.) w szczególności dotyczące obsługi finansowo- księgowej funduszy SRR, również wysokość wynagrodzenia za wykonane zadania ustala Prezydium SRR i upoważnia Przewodniczącego lub innego członka Prezydium do zawarcia ich w imieniu SRR.
§ 35. Prezydium zakłada w banku bieżący rachunek rozliczeniowy w celu gromadzenia i przechowywania środków finansowych oraz wskazuje trzech przedstawicieli do zarządzania rachunkiem. Wypłaty z rachunku SRR należy dokonywać przez wspólną dyspozycję dwóch spośród trzech przedstawicieli Prezydium, chyba że inaczej stanowią przepisy wewnętrzne banku, w którym jest założony rachunek.
§ 36. Zasady gospodarki finansowej SRR, w oparciu o zatwierdzony preliminarz, określa Prezydium SRR.
VII. Postanowienia końcowe
§ 37. SRR poprzez różne formy swego działania zapewnia realizację uprawnień ustawowych i statutowych rodziców.
§ 38. W przypadku nierespektowania uprawnień SRR przez dyrekcję szkoły lub jej pracowników, a także radę pedagogiczną, Prezydium SRR może złożyć pisemne zażalenie do dyrekcji szkoły. Dyrektor winien udzielić wyczerpującej pisemnej odpowiedzi w terminie ustawowym.
§ 39. W przypadku konfliktu SRR z innymi organami szkoły, wynikającego z nierespektowania uprawnień rodziców oraz nieudzielenia wyczerpującej odpowiedzi na złożone na piśmie zażalenie, Prezydium SRR ma prawo zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do organu prowadzącego szkołę.
§ 40. Członkowie klasowych rad rodziców, Prezydium SRR oraz członkowie Komisji Rewizyjnej mogą być odwołani ze swych funkcji przed upływem kadencji, jeżeli gremia, które dokonały ich wyboru postanowią ich odwołać.
Zatwierdzono uchwałą zebrania rady rodziców.